Czy ph szamponu ma znaczenie w pielęgnacji włosów?

Polubiłam pisanie postów na podstawie artykułów naukowych. Pewnie to lekki sentyment do studiów, na którym byłam zmuszona opracowywać takie tematy - jednak wtedy nie dotyczyły one włosów, więc teraz mam okazję to nadrobić :)

Dzisiejszy post poświęcam szamponom, a dokładniej ich wartości ph. Czy ma ona znaczenie w pielęgnacji włosów ?*

*Post opracowany na podstawie: Gavazzoni Dias MR, de Almeida AM, Cecato P, Adriano AR, Pichler J. The shampoo pH can affect the hair: Myth or Reality?. Int J Trichol 2014;6:95-9
Czym jest wartość ph?


"ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. [...]"

Dalszą część definicji sobie podarowałam. Po prostu każda substancja ma swoją kwasowość lub zasadowość. Woda jest obojętna (ph=7), Kwasy i roztwory kwaśne mieszczą się w zakresie ph od 0 do 7 (niskie ph) , natomiast zasadowe od 7 do 14 (wysokie ph). Chemia w szkole na pewno była :)


Jakie znaczenie ma ph w pielęgnacji włosów?

 Ph łodygi włosa jest kwaśne (3,6), natomiast skóry głowy lekko kwaśne (5,5). Takie ph zapewnia domknięcie łusek włosa. Jeżeli zastosujemy preparat zasadowy - rozchylimy łuski, czego efektem będą włosy poplątane, bez blasku, spuszone, a skóra głowy będzie podrażniona. 

Szampony dla dzieci typu "no more tears" mają ph bardziej zasadowe, by nie podrażniać spojówki oka (ph łez to ok. 7,5). Niestety producenci nie umieszczają informacji na opakowaniu o tym, jakie ph ma preparat. Wyższe ph szamponu/odzywki może sprawdzić się u osób z włosami cienkimi lub tłustymi, gdyż wizualnie nada ono włosom objętości - gdy nasze włosy są sztywne i napuszone, wydaje się, że jest ich więcej, że mają większą objętość, prawda?


Badanie kliniczne

Badanie zostało przeprowadzone w Brazylii. Pod lupę wzięto 123 szampony dostępne w drogeriach/aptekach. Badano szampony:
-przeciwłupieżowe 
-profesjonalne/gabinetowe
-dla dzieci 
-komercyjne (dostępne na całym świecie)

 Badanie polegało na zmierzeniu wartości Ph produktów. Jaki był wynik?
Tylko 38,21% wszystkich produktów miało ph niższe lub równe 5,5. Pozostałe produkty niestety posiadały ph bardziej zasadowe. Jeśli chodzi o konkretne kategorie produktów, to
  •  80% szamponów przeciwłupieżowych posiadało ph wyższe niż 5,5 
  • 75% szamponów "profesjonalnych" posiadało ph niższe niż 5,5
  • 100% szamponów dla dzieci posiadało ph wyższe niż 5,5
  • 65% szamponów "komercyjnych" posiadało ph wyższe niż 5,5


No cóż. Zazwyczaj po produktach profesjonalnych nasze włosy są gładkie, miękkie, błyszczące. Czyżby to była zasługa kwasowego ph ?


Czy faktycznie ph szamponu gra kluczową rolę w wyglądzie naszych włosów?


Jak już kiedyś wspominałam nie jestem zwolenniczką mycia włosów szamponem na ich długości. Bardzo dawno temu coś mi wpadło do głowy i umyłam włosy mydłem - chyba efektu nie muszę opisywać ;) A tak na serio to przecież po umyciu włosów stosujemy maski/odżywki, które mają ph kwasowe. To dlatego po użyciu odżywek łatwiej nam jest rozczesać włosy, są one gładsze i bardziej błyszczące. Fakt, nie jest to tylko i wyłącznie zasługa niskiego ph, ale także silikonów/olejów/protein, jednak myślę, że nie ma co popadać w panikę. Ale jeśli ktoś bardzo chce, to polecam zakup papierków lakmusowych widocznych na zdjęciu w poście. Szybko, łatwo i przyjemnie można sprawdzić ph szamponu, odżywki, czy toniku :)

Source: Gavazzoni Dias MR, de Almeida AM, Cecato P, Adriano AR, Pichler J. The shampoo pH can affect the hair: Myth or Reality?. Int J Trichol 2014;6:95-9

Miłego wieczoru,
Żółty Pies


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz