Czy twarda woda ma wpływ na wygląd włosów ?

Dzisiaj kolejny post z serii "naukowo", podejmujący tematykę twardości wody i jej wpływie na włosy. Istnieje wiele poglądów na ten temat, jednak większość z nich neguje mycie włosów w twardej wodzie.
Czy mycie włosów w takiej wodzie wpływa na ich wygląd?

Co na ten temat sądzą naukowcy ? *

*Post opracowany na podstawieSrinivasan G, Srinivas CR, Mathew AC, Duraiswami D. Effects of hard water on hair. Int J Trichol 2013;5:137-9

Czym jest twarda woda?

Twardość wynika ściśle z obecności określonego stężenia soli metali (CaCO3, MgSO4) w wodzie.

Twardość ta może być:

 • przejściowa - spowodowana obecnością soli wodorowęglanowych - może być usunięta poprzez zagotowanie wody
 • trwała - wynika z obecności soli siarczanów i nie może być usunięta poprzez zagotowanie


Ponadto twardość wody ma też wpływ na jej napięcie powierzchniowe (trudne słowo) - w skrócie - im wyższe napięcie powierzchniowe, tym trudniej jest coś umyć. Gdy woda jest twarda to po prostu szampon się słabiej pieni, ciężej jest umyć włosy. I to jest fakt.


A co z wyglądem włosów?


Badanie kliniczne

Przeprowadzono badanie, które miało na celu ocenę wpływu twardej wody na elastyczność i rozciąganie włosów. W badaniu wzięło udział 15 kobiet. Od każdej z nich pobrano po 10-15 włosów, które wypadły im podczas szczotkowania. Włosy każdej z pacjentek zostały nawleczone na szklany pręt i związane po obu końcach (by móc je później rozciągnąć):

Jeden zestaw próbek włosów był  zanurzany przez 10 minut w wodzie destylowanej (miękka), drugi zaś przez 10 minut w wodzie twardej.* Następnie suszono próbki na powietrzu. Procedurę powtarzano przez miesiąc.


*Twarda woda >180 mg/l  (CaCO3)
  Miękka woda do 60mg/l (CaCO3)Jakie był wynik badania?

Nie stwierdzono statystycznie różnic w elastyczności i sile włosów pomiędzy próbkami. Czyli jednym słowem mycie włosów w twardej wodzie nie ma wpływu na ich elastyczność.Jednak należy pamiętać, że to tylko badanie kliniczne, tylko 15 osób brało w nich udział i badanie trwało tylko 30 dni. Możliwe, że przy dłuższym okresie badania elastyczność uległaby pogorszeniu (bądź polepszeniu), jednak dotychczas nie przeprowadzono takich badań.Co mogę powiedzieć  to to, że od dawna myję włosy w twardej wodzie. Nie gotuję jej przed myciem. Gdy mieszkałam w Krakowie to myłam włosy w ultramiękkiej wodzie i muszę Wam powiedzieć, że nie widziałam różnicy w elastyczności włosów. Fakt faktem, łatwiej mi się myło włosy w miękkiej wodzie, ale to nie jest tak, że mycie w twardej jest koszmarem i że w ogóle ich umyć nie można. Jest to bardzo subtelna różnica, która nie utrudnia życia :)


Source: Srinivasan G, Srinivas CR, Mathew AC, Duraiswami D. Effects of hard water on hair. Int J Trichol 2013;5:137-9

Żółty Pies3 komentarze:

 1. To teraz czas na jakiś wpis dotyczący lepkości szamponów, odżywek itd. i jak to koreluje ze stanem włosów :P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli tylko będzie jakiś artykuł naukowy na ten temat, to napewno opiszę :D

   Usuń
 2. Myję na zmianę włosy raz w twardej, a raz w miękkiej.
  Jedyną różnicą jaką zauważyłam to bezproblemowe rozczesywanie nawet bez odżywki po miękkiej ;)

  OdpowiedzUsuń