Czy szampon przeciwłupieżowy stymuluje wzrost włosów ?

Siedząc po uszy w tematyce wypadania włosów natrafiłam na dość ciekawe badania naukowe, które dotyczyły wpływu składników używanych w szamponach przeciwłupieżowych na porost włosów. Prawdę mówiąc dotychczas byłam święcie przekonana, że szampony przeciwłupieżowe nie mają wpływu na wzrost włosów, a nawet sądziłam, że powodują ich wypadanie. Jednak wyniki badań okazały się dla mnie dość sporym zaskoczeniem i pragnę się z nimi podzielić.


Moje doświadczenia z szamponami przeciwłupieżowymi nigdy nie były pozytywne. Praktycznie nie mam łupieżu, występował on u mnie jedynie w okresie gimnazjalnym i wówczas stosowałam szampon, który do dziś źle mi się kojarzy - mianowicie był to Nizoral i po jednokrotnym użyciu owszem, zlikwidował łupież, ale jednocześnie po jego użyciu włosy leciały mi jak szalone. I tak było za każdym razem, więc zaczęłam unikać tego produktu jak ognia.

Szampony przeciwłupieżowe w swoim składzie zawierają głównie substancje przeciwgrzybicze, którymi są głównie:

Ketokonazol (Nizoral)

Pirytionian cynku (Head and Shoulders)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Badanie naukowe [ketokonazol]

W badaniu wzięło udział 39 mężczyzn w wieku od 21 do 33 lat którzy cierpieli na łysienie androgenowe. Żaden z nich nie posiadał łupieżu w przeciągu 6 miesięcy poprzedzających badanie. Mężczyźni zostali podzieleni na kilka grup, z których część stosowała szampon przeciwłupieżowy z 2% ketokonazolem ok. 3 razy w tygodniu przez 21 miesięcy, natomiast reszta używała zwykłego szamponu bez substancji o działaniu przeciwłupieżowym. Ponadto do badania włączono grupę kontrolną, która nie cierpiała na wypadanie włosów i tę grupę również traktowano jak grupę badawczą.

Wyniki badania:

U mężczyzn z łysieniem androgenowym, którzy stosowali szampon z ketokonazolem zaobserwowano wzrost grubości włosów oraz wzrost ilości włosów anagenowych . Efekt był widoczny już po 6 miesiącach.

U osób cierpiących na łysienie androgenowe, które stosowały zwykły szampon  nie zaobserwowano żadnych pozytywnych efektów - wciąż traciły włosy. 

Jeżeli chodzi o grupę kontrolną, która nie skarżyła się na wypadanie włosów - nie można było określić czy ketokonazol wpłynął pozytywnie na ich porost włosów.Badanie naukowe [pirytionian cynku]

W badaniu wzięło udział 150 mężczyzn z łysieniem androgenowym, którzy również skarżyli się na łupież. Zostali podzieleni losowo na 3 grupy, każda z grup stosowała inny szampon : z ketokonazolem, pirytionianem cynku oraz z piroktonem olaminy (2-3 razy w tygodniu przez 6 miesięcy).

Wyniki badania:

Każda z kuracji znacznie zredukowała łupież. Zaobserwowano zmniejszenie wypadania włosów o:


17.3% w przypadku ketokonazolu
16.5% w przypadku piroktonu olaminy
10.1% w przypadku pirytionianu cynku+ wzrost liczby włosów anagenowych o:

4.9% (ketokonazol)
 7.9% (pirokton olaminy)

6.8% (pirytionian cynku)

Podsumowanie

Powyższe dwa badania naukowe wykazały, że substancje zawarte w szamponach przeciwłupieżowych posiadają pozytywny wpływ na wypadanie włosow oraz ich porost w przypadku łysienia androgenowego. Wynika z tego fakt, iż substancje te są zdolne blokować DHT, który jest odpowiedzialny za dewastację mieszków włosowych. Tak więc stosowanie szamponu przeciwłupieżowego jako dodatek do leczenia łysienia androgenowego powinien przynieść pozytywny skutek.


Nie wiem na ile szampon przeciwłupieżowy jest w stanie pomóc w przypadku wypadania włosów innego podłoża. Nie dokopałam się do takich informacji.

Stosujecie szampony przeciwłupieżowe? 
Co sądzicie o ich wpływie na porost włosów?Żółty Pies

1 komentarz:

  1. A u mnie porost włosów zaczął się gdy zaczęłam uzywać ziołowych szamponów :D

    OdpowiedzUsuń