Przez żołądek do ... wypadania włosów? Co warto wiedzieć.

Od kiedy zaczęłam interesować się zdrowiem (jak również patofizjologią wzrostu włosa) w sposób bardziej holistyczny, natrafiłam na wiele cennych wskazówek i ścieżek, które uzmysłowiły mi jak ważną kwestią w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek (w tym skóry i jej wytworów: włosów) jest odpowiednia harmonia i funkcjonowanie każdego naszego narządu. Wiadomo, że włosy do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich witamin i minerałów. Więc karmimy nasze włoski herbatkami z pokrzywy i skrzypu, zajadamy owoce, warzywa, orzechy, połykamy witaminy w suplementach i... niby jest lepiej, ale nie do końca. Włosy dalej wypadają, nie odrastają, a dlaczego, skoro się dobrze odżywiam, zjadam suplementy to powinno być wszystko ok? No i teraz zaczyna się sprawa żołądka......a dokładniej kwasu solnego w nim zawartego. Żołądek jest narządem trawiennym odpowiedzialnym za prawidłowe "pocięcie" białka i przygotowanie pokarmu do dalszego trawienia. Jeżeli nie jest on "wyposażony" w odpowiednią ilość kwaśnego kwasu solnego (pepsynogen też jest ważny), to nie trawimy dobrze białka. W konsekwencji przedostaje się ono do dalszej częsci przewodu pokarmowego w niestrawionej bądź nadtrawionej formie, zalega w jelitach i nie mamy z niego pożytku. Niektórzy twierdzą, że takie niestrawione białko może się przedostać do krwioobiegu i wywołać odczyny alergiczne na skórze.Objawy niedokwaszenia żołądka:

- refluks (sic!)
- zgaga (sic!)
- wzdęcia, gazy
- uczucie zalegania treści pokarmowej w żołądku
- ciężkość po posiłku
- złe samopoczucie po zjedzeniu mięsa
- odbijanie się treścią pokarmową kilka godzin po spożyciu posiłkuCo zrobić z niedokwaszonym żołądkiem? Jak sobie poradzić ?


Nie jestem specjalistą medycyny, ale z tego co mi wiadomo lekarze indentyfikują powyższe objawy jako nadkwasotę, przez co przepisują pacjentom inhibitory pompy protonowej - hamujące produkcję kwasu solnego, ewentualnie środki alkalizujące dostępne bez recepty jak: Manti, Rennie, etc. Wprawdzie pozbywamy się nieprzyjemnego uczucia "palenia", jednak istota problemu wciąż pozostaje - ph w żołądku wciąż nie jest wystarczająco niskie (powinno mieć Ph ok. 1-2,5), by móc dobrze pracować. Najlepiej jednak zbadać poziom ph soków żołądkowych np. podczas gastroskopii. Istnieją naturalne środki wspomagające produkcję kwasu solnego, np. ocet jabłkowy, gorzkie krople żołądkowe, nalewki z piołunu, itp. - wypijane ok. 30 min przed posiłkiem - wspomogą pracę żołądka. Można także zakupić betainę HCL z pepsyną i brać do posiłku. 


Jaki jest związek między niedokwaszeniem żołądka a wypadaniem włosów?


Jeżeli nasz żołądek nie wydziela odpowiedniej ilości kwasu solnego, gdy Ph nie jest wystarczająco niskie, to nie wchłaniamy dobrze między innymi: żelaza, witaminy B12 oraz cynku. Jak wiemy, są to bardzo ważne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i wzrostu włosów. Czasem nie widać nawet efektów suplementacji, bo po prostu nie jesteśmy w stanie tych substancji wchłonąć do naszego organizmu.
Jeśli ktoś cierpi na anemię, też warto sprawdzić poziom zakwaszenia żołądka!


Podsumowując, jeżeli wypadają nam włosy i zrobiłyśmy badania krwi, w których wyszedł niski poziom żelaza, ferrytyny, witaminy B12 czy cynku - przed suplementacją warto najpierw zainteresować się przyczyną takie stanu rzeczy. Suplementacja nie przyniesie skutku, jeśli nasz żołądek nie będzie odpowiednio pracował!

Żółty Pies6 komentarzy:

 1. Mi najczęściej włosy wypadały przy anemii, ale obserwuję swoje ciało cały czas - wypadanie włosów, worki pod oczami itp. to nic innego niż sygnały, że dzieje się źle ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z kolei słyszałam, że powinno się spać na lewym boku, żeby wspomóc trawienie itd bo inaczej nie jest to dokładnie i trwa dużo dłużej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym nie słyszałam... ale jak już się kładziemy do spania to raczej nie poleca się najadać na noc :)

   Usuń
 3. Interesujący wpis, nie słyszałam o tym...Ciekawy blog, obserwuję i liczę na rewanż. Będę wpadać częściej, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis, rzadko patrzy się na problem z tej strony

  OdpowiedzUsuń